STS1DNC45
DigiKey Part Number
497-12678-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12678-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12678-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS1DNC45
Description
MOSFET 2N-CH 450V 0.4A 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 450V 400mA 1.6W Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STS1DNC45 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.7V @ 250µA
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
160pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1.6W
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
450V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
400mA
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5Ohm @ 500mA, 10V