STPS3L40UFN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 9.483
Datasheet
Diode 40 V 3A Surface Mount SMBflat Notch
STPS3L40UFN
DigiKey Part Number
497-STPS3L40UFNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L40UFN
Description
DIODE SCHOT 40V 3A SMBFLAT NOTCH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STPS3L40UFN Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
SMBflat Notch
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A