STPS3H100UFN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 19.400
Datasheet
Diode 100 V 3A Surface Mount SMBflat
STPS3H100UFN
DigiKey Part Number
497-STPS3H100UFNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3H100UFN
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMBFLAT
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STPS3H100UFN Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMBflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A