STPS30120CTN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 645
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 15A Through Hole TO-220-3
STPS30120CTN
DigiKey Part Number
497-15151-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30120CTN
Description
DIODE ARR SCHOT 120V 15A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPS30120CTN Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 15 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 120 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
TO-220AB Narrow Leads
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A