STPS2L40AF
DigiKey Part Number
497-18870-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18870-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18870-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2L40AF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMAFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount SMAflat
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS2L40AF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
220 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
SMAflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 2 A