STPS10M80CT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 968
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.000
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.000
Diode Array 1 Pair Common Cathode 80 V 5A Through Hole TO-220-3
STPS10M80CT
DigiKey Part Number
497-11340-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10M80CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 80V 5A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPS10M80CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
705 mV @ 5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 80 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A