STH130N10F3-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 7.834
Datasheet
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
In Stock: 983
In Stock: 703
Nexperia USA Inc.
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 120A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount H2PAK-2
Motor Control in Electric Vehicles
STH130N10F3-2
DigiKey Part Number
497-13091-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STH130N10F3-2
Description
MOSFET N-CH 100V 120A H2PAK-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
57 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3305 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
H2PAK-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.3mOhm @ 60A, 10V