STGWA40M120DF3
DigiKey Part Number
497-STGWA40M120DF3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA40M120DF3
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO247
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 468 W Through Hole TO-247 Long Leads
EDA/CAD Models
STGWA40M120DF3 Models
Gate Charge
125 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
35ns/140ns
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
355 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Power - Max
468 W