STGW30H60DF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 598
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 577
IXYS
In Stock: 423
In Stock: 510
In Stock: 546
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 260 W Through Hole TO-247
STGW30H60DF
DigiKey Part Number
497-13764-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW30H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Gate Charge
105 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
50ns/160ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
110 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
260 W