STGF30H60DF
DigiKey Part Number
497-13581-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGF30H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO-220FP
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 37 W Through Hole TO-220FP
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
105 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
50ns/160ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
110 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-220FP
Power - Max
37 W