STD12NM50N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 2.462
Datasheet
N-Channel 500 V 11A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount DPAK
STD12NM50N
DigiKey Part Number
497-5784-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD12NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 11A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STD12NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
940 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 5.5A, 10V