STB50N25M5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 9.843
Datasheet
Infineon Technologies
IXYS
Vishay Siliconix
In Stock: 426
N-Channel 250 V 28A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263 D2PAK
STB50N25M5
DigiKey Part Number
497-10024-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB50N25M5
Description
MOSFET N-CH 250V 28A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 14A, 10V