STB12NM50ND is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 505
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.345
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
IXYS
Vishay Siliconix
N-Channel 500 V 11A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263 D2PAK
STB12NM50ND
DigiKey Part Number
497-10026-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB12NM50ND
Description
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STB12NM50ND Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
850 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 5.5A, 10V