ST1S06PM33R
DigiKey Part Number
497-5801-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST1S06PM33R
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 6DFN
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 6-VDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
4.2V