SM15T82AY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Eaton - Electronics Division
Eaton - Electronics Division
Comchip Technology
Comchip Technology
146V Clamp 69A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
SM15T82AY
DigiKey Part Number
497-11786-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T82AY
Description
TVS DIODE 70VWM 146VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SM15T82AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V