CD214L-T70ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 7.847
Littelfuse Inc.
In Stock: 6.276
Littelfuse Inc.
In Stock: 490
In Stock: 242
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 32
113V Clamp 26.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T70ALF
DigiKey Part Number
CD214L-T70ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T70ALF
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T70ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V