SGT120R65AL
DigiKey Part Number
497-SGT120R65ALTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SGT120R65ALCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SGT120R65ALDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SGT120R65AL
Description
650 V, 75 MOHM TYP., 15 A, E-MOD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 15A (Tc) 192W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6) HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SGT120R65AL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 12mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3 nC @ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+6V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
125 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
192W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6) HV
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 5A, 6V