SCTWA60N120G2-4
DigiKey Part Number
497-SCTWA60N120G2-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCTWA60N120G2-4
Description
SILICON CARBIDE POWER MOSFET 120
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 60A (Tc) 388W (Tc) Through Hole TO-247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCTWA60N120G2-4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1969 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
388W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 30A, 18V