LDL40PURY
DigiKey Part Number
497-LDL40PURYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-LDL40PURYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-LDL40PURYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL40PURY
Description
IC REG LIN POS ADJ 200MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 200mA 6-DFN (2x2)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
500 µA
Part Status
Active
PSRR
65dB (1kHz)
Output Configuration
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 200mA