LD2985AM15R is Obsolete and no longer manufactured.
Texas Instruments
In Stock: 667
Texas Instruments
In Stock: 537
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 406
In Stock: 0
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 133
In Stock: 675
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Microchip Technology
MaxLinear, Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD2985AM15R
DigiKey Part Number
497-3491-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2985AM15R
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA