LD2982BM36R is Obsolete and no longer manufactured.
Texas Instruments
In Stock: 4.213
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD2982BM36R
DigiKey Part Number
LD2982BM36R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2982BM36R
Description
IC REG LINEAR 3.6V 50MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Current - Supply (Max)
1.2 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 50mA