L78M24ABV is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3.237
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
L78M24ABV
DigiKey Part Number
497-4813-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78M24ABV
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Tube
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Output (Min/Fixed)
24V