L78L15ABZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 4.899
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 9.156
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
Similar
Texas Instruments
onsemi
onsemi
Rochester Electronics, LLC
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
L78L15ABZ
DigiKey Part Number
497-7277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L15ABZ
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L78L15ABZ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.5 mA
Packaging
Bag
PSRR
39dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V