BZW04-376BRL
DigiKey Part Number
497-7737-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7737-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-376BRL
Description
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
603V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW04-376BRL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
603V