BAT30AWFILM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3.199
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
onsemi
Diode Array 1 Pair Common Anode 30 V 300mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
BAT30AWFILM
DigiKey Part Number
497-5549-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT30AWFILM
Description
DIODE ARR SCHOT 30V 300MA SOT323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 300 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300mA (DC)