BAS70-06WFILM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1.661
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 57.090
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 57
Diodes Incorporated
Diode Array 1 Pair Common Anode 70 V 70mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
BAS70-06WFILM
DigiKey Part Number
497-6622-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-06WFILM
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS70-06WFILM Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)