1.5KE62CA
DigiKey Part Number
497-12030-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12030-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE62CA
Description
TVS DIODE 53VWM 111VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
111V Clamp 90A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE62CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
850pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
111V