1.5KE62CA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 940
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
85V Clamp 17.65A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE62CA-G
DigiKey Part Number
641-1.5KE62CA-GTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE62CA-G
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.65A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V