WRF1JT1R80 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Image for WRF1JT1R80 is not available
WRF1JT1R80
DigiKey Part Number
WRF1JT1R80-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRF1JT1R80
Description
RES 1.8 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.8 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
WRF1JT1R80 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
-80/ +900ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)