RVC2010JT1M50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1.5 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
RVC2010JT1M50
DigiKey Part Number
738-RVC2010JT1M50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2010JT1M50
Description
RES 1.5M OHM 5% 1/2W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RVC2010JT1M50 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)