RVC2010FT1M50
DigiKey Part Number
738-RVC2010FT1M50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2010FT1M50
Description
RES 1.5M OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RVC2010FT1M50 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)