RPC1206JT2R20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 23.214
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4.570
Datasheet
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
2.2 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1206JT2R20
DigiKey Part Number
RPC1206JT2R20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC1206JT2R20CT-ND - Cut Tape (CT)
RPC1206JT2R20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206JT2R20
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC1206JT2R20 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)