RMCF0805JTR100 is out of stock and can be placed on backorder.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 5.515
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 10.264
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 269
Parametric Equivalent
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Panasonic Industry
TE Connectivity Passive Product
100 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMC SERIES
RMCF0805JTR100
DigiKey Part Number
738-RMCF0805JTR100TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0805JTR100CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0805JTR100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805JTR100
Description
RES 0.1 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0805JTR100 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)