RMCF0402ZT0R00
DigiKey Part Number
RMCF0402ZT0R00TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0402ZT0R00CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0402ZT0R00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402ZT0R00
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0402ZT0R00 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)