HMC1206KT50M0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3.565
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Ohmite
50 MOhms ±10% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
HMC1206KT50M0
DigiKey Part Number
HMC1206KT50M0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC1206KT50M0
Description
RES 50M OHM 10% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
HMC1206KT50M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)