HDM14JT100K
DigiKey Part Number
738-HDM14JT100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HDM14JT100KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDM14JT100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDM14JT100K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
0/ -700ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)