CSRW1225JT50L0-HP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
50 mOhms ±5% 3W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film
CSRW1225JT50L0-HP
DigiKey Part Number
738-CSRW1225JT50L0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW1225JT50L0-HP
Description
RES, CS, 1225, 0.05 OHM, 5%, 3W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CSRW1225JT50L0-HP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)