CSRT1206FTR360 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
360 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
CSRT1206FTR360
DigiKey Part Number
738-CSRT1206FTR360TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT1206FTR360
Description
RES 0.36 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)