CSR1206JK56L0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 9.843
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
CTS Resistor Products
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
56 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
CSR1206JK56L0
DigiKey Part Number
CSR1206JK56L0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1206JK56L0
Description
RES 0.056 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR1206JK56L0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)