CF18JB7M50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
7.5 MOhms ±5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
CF18JB7M50
DigiKey Part Number
738-CF18JB7M50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF18JB7M50
Description
RES 7.5M OHM 5% 1/8W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CF18JB7M50 Models
Temperature Coefficient
0/ -1500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)