S3D50065D1
DigiKey Part Number
1655-S3D50065D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S3D50065D1
Description
DIODE SIL CARB 650V 112A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 112A Through Hole TO-247AD
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
3100pF @ 0V, 100MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
112A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 50 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)