SIT9120AI-2D1-33S166.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT9120AI-2D1-33S166.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT9120AI-2D1-33S166.000000
Description
MEMS OSC XO 166.0000MHZ LVDS SMD
Customer Reference
Detailed Description
166 MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 6-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
55mA
Supplier Device Package
6-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)