SIT9005AI-13H18EB27.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT9005AI-13H18EB27.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT9005AI-13H18EB27.000000
Description
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
27 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Spread Spectrum Bandwidth
±0.25%, Center Spread
Current - Supply (Max)
5.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
5.2mA
Voltage - Supply
1.8V