SIT8918BE-73-XXE-16.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BE-73-XXE-16.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BE-73-XXE-16.000000
Description
MEMS OSC XO 16.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.25V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
4.7mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Current - Supply (Disable) (Max)
4.5mA