SIT8209AI-G3-28S-166.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8209AI-G3-28S-166.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8209AI-G3-28S-166.000000
Description
MEMS OSC XO 166.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
166 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
31mA
Supplier Device Package
4-SMD (2.7x2.4)
Type
Size / Dimension
0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
70µA
Output
LVCMOS, LVTTL
Base Product Number
Voltage - Supply
2.8V