SIT8208AI-8F-28E-4.000000X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AI-8F-28E-4.000000X
DigiKey Part Number
SIT8208AI-8F-28E-4.000000X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AI-8F-28E-4.000000X
Description
MEMS OSC XO 4.0000MHZ LVCM LVTTL
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
2.8V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
33mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Current - Supply (Disable) (Max)
31mA