SIT8208AI-83-33S-66.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AI-83-33S-66.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AI-83-33S-66.000000
Description
MEMS OSC XO 66.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
66 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
33mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)