SIT8208AI-81-18S-10.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AI-81-18S-10.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AI-81-18S-10.000000
Description
MEMS OSC XO 10.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
31mA
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)