SIT8208AI-21-18S-4.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AI-21-18S-4.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AI-21-18S-4.000000
Description
MEMS OSC XO 4.0000MHZ LVCM LVTTL
Customer Reference
Detailed Description
4 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
31mA
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)