SIT8208AC-83-28S-65.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AC-83-28S-65.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-83-28S-65.000000
Description
MEMS OSC XO 65.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
65 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.8V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
33mA
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)